+370 686 18 228

Fizinių asmenų bankrotas Lietuvoje

Fizinių asmenų bankrotas Lietuvoje

2000 m. gegužės 29 d. Europos sąjungos tarybos reglamente (EB) Nr. 1346/2000 dėl bankroto bylų numatyta fizinių asmenu bankroto teisė. Minėtas potvarkis suteikia ES valstybių piliečiams galimybes pasiskelbti bankrotais, be to, visos ES ribose (t. y., Lietuvos pilietis gali bankrutuoti toje ES valstybėje, kurioje yra jo pagrindiniai turtiniai interesai)

Šiuo metu fizinių asmenų bankroto (FAB) galimybę Lietuvos piliečiai jau gali realizuoti ir Latvijoje bei Didžiojoje Britanijoje, kur jau nusistovėjo FAB praktika.
 

Fizinių asmenų bankroto galimybės

Fizinio asmens bankrotas pagal įstatymą taikomas žmonėms, kurių skola viršija 25 minimalius mėnesinius atlyginimus (t. y., 25000 litų). Taikant bankroto procedūrą, skolininkui sukuriamos sąlygos grąžinti skolas per 5 metus, o vėliau be jokių problemų kurti visavertį gyvenimą iš naujo. Toks įstatymas ypač parankus žmonėms, kurie nesugeba gražinti skolų greitai arba jų skolos tokios didelės, kad jų grąžinti nepavyks per visą gyvenimą. Svarbu, kad inicijavus bankrotą asmeniui stipriai suvaržoma veikimo laisvė, ir pirmiausia jo turto atžvilgiu. Turtą nuo bankroto bylos iškėlimo valdo bankroto administratorius, o pats skolininkas disponuoti savo turtu negali su retomis išimtimis, griežtai apibrėžtomis FAB įstatyme.
 

FAB privalumai ir trūkumai

Iki priimant Fizinių asmenų bankroto statymą, nemažas skaičius Lietuvos piliečių, kuriems skolinių įsipareigojimų našta buvo tapusi per sunki, net emigravo iš Lietuvos, nes čia nebuvo jokio alternatyvaus būdo apsaugoti savo turtą ar apsisaugoti patiems. Galimybė fiziniams asmenims susigrąžinti mokumą, nebėgant iš savo šalies, yra neabejotinas privalumas. Trūkumas – apribota asmens laisvė disponuoti savo turtu ir pajamomis.
 

Konsultacijos dėl fizinio asmens nemokumo

Mūsų teisininkai specializuojasi atstovauti žmonėm jų nemokumo atveju. Iki 2010 m. pabaigos mūsų įmonės teisininkai Respublikos teismuose užbaigė 120 bylų, atstovaudami bankrutuojančius asmenis, 2011 m. - 430 bylų. Viso mūsų paslaugomis jau pasinaudojo per 1000 asmenų, kuriems mes padėjome inicijuoti ir užbaigti bankroto bylas po to, kai jie neteko vilčių išspręsti susikaupusias problemas derybų keliu.